GRAŻYNA
Pragnę przywitać Was na stronie fundacji, której jestem założycielką i fundatorką…
Zostań z nami i zobacz, co razem możemy zrobić dla sztuki współczesnej i kultury francuskiej w naszym kraju.
Grażyna Jasik, na rękach swojej cioci, 1956.
Grażyna Jasik, pierwsze kroki, pierwsze spacery, 1957.
Grażyna Jasik, tolka na głowie, wiaderko, białe podkolanówki, 1957.
Grażyna Jasik, większa niż rosnący przed nią chwast, 1957.
Grażyna Jasik, z ojcem Edmundem Jasik, na wrocławskim Wzgórzu Partyzantów, 1962
Mój ojciec był muzykiem fagocistą Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego. Przekazał mi swoje zainteresowanie muzyka poważną. Często uczestniczyłam w koncertach symfonicznych. Brałam również lekcje fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu.
Moja matka byla księgową.
Grażyna Jasik, z mamą Ireną Jasik w parku, 1960.
Uczęszczałam do szkół we Wrocławiu. Jestem absolwentką Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej. Jako swoją specjalność obrałam galwanotechnikę, która łączy wartości techniczne z estetycznymi – powłoki metalowe, podobnie jak i niemetalowe, oprócz użyteczności pełnią także rolę dekoracyjną.
Na wybór zawodu z całą pewnością duży wpływ ma to, co widzieliśmy lub przeżyliśmy, będąc dziećmi. Brat mojego ojca był inżynierem i profesorem na Politechnice Poznańskiej. Mój dziadek ze strony ojca był kowalem, a dzięki temu, jak inspirowały mnie kute przez niego przedmioty, postanowiłam zostać inżynierem galwanotechnikiem. Mój zawód jest po części podobny do jego – w obu przypadkach chodzi o metal i estetykę.
Grażyna Jasik, studentka spacerkiem po Wrocławiu, 1979.
Grażyna Jasik, studentka Politechniki Wrocławskiej, 1979
Grażyna Jasik, wkrótce skończy studia na Politechnice Wrocławskiej, 1979.
Po ukończeniu studiów w 1982 roku wyprowadziłam się do Francji. Byłam jedną z wielu osób, które w okresie przemian politycznych wyjechały z Polski. Francja była dla mnie tym krajem, który przyjął siostry i braci moich dziadków w okresie międzywojennym. Krajem, który fascynował mnie swoją historią, kulturą i sztuką.
??????????????????????????????
Grażyna Jasik, po ukończeniu studiów na Politechnice Wrocławskiej, wyjechała do Francji w styczniu 1982 roku.
Pracowałam zawodowo jako inżynier w branży galwanotechniki w zakładach powłok organicznych oraz nieorganicznych. Ich głównymi odbiorcami był przemysł lotniczy, samochodowy, budowlany i dekoracyjny. Zajmowałam stanowiska kierownika produkcji, jakości i laboratorium.
Zmiany zakładów pracy i związane z nimi przeprowadzki w różne regiony Francji wynikały z częstego likwidowania kolejnych przedsiębiorstw podwykonawczych oraz chęci mojego rozwoju zawodowego.
Grażyna Cluzel, w swoim paryskim mieszkaniu, 1995
Grażyna Cluzel, wakacje w Hiszpanii, 2008
Grażyna Cluzel, najlepszym dowodem uczestniczenia w Art Basel 2009 jest odbicie w dziele sztuki podczas jego fotografowania, 11/06/2009
Od 1990 roku pracowałam i mieszkałam w okręgu paryskim, co dało mi możliwość częstego odwiedzania muzeów. Zwiedzałam wystawy stałe i czasowe w Luwr, Orsay, Centrum Pompidou w Paryżu oraz Metz, a także Muzeum Miasta Paryża.
W 1996 roku poznałam mojego przyszłego męża Claude’a Eugène’a Cluzel, który był inżynierem prac publicznych na emeryturze, absolwentem Wyższej Szkoły Prac Publicznych(Ecole Spéciale des Travaux Publics ) w Paryżu, a także kolekcjonerem sztuki współczesnej.
Brałam udział w odbywających się corocznie w Paryżu Art Paris, FIAC, Biennale de Paris, gdzie prezentują się galerie nie tylko miejscowe, ale i z innych części świata. Z kolei poza granicami Francji uczestniczyłam w Art Basel, Biennale de Venise.
Grażyna Cluzel, sesja zdjęciowa trwa, ART BASEL 11/06/2009
Grażyna Cluzel, ART BASEL 11/06/2009
Dzięki niemu zaczęłam poznawać galerie paryskie.
Zapraszano nas na wernisaże galerii i domów aukcyjnych takich jak Cornette de Saint Cyr, Sothebys, Christie.
Poznałam prace artystów światowej renomy – George’a Mathieu, Frank’a Stella, Carl’a André, Jesus’a Raphael’a Soto, Victor’a Vasarely oraz wielu innych.
Zazwyczaj na wystawy chodziłam razem z moim mężem, ale w momentach, gdy nie mógł w nich uczestniczyć, nic nie było mnie w stanie powstrzymać przed pójściem samej. Moja fascynacja tą sztuką była tak wielka, że na niektórych z nich byłam dwukrotnie. Pragnęłam wszystko zapamiętać, wszystko dostrzec, wszystkim się zachwycić.
Grażyna Cluzel, paryżanka odpoczywa, 2008
Interesuje mnie również architektura wnętrz. Dziedzina ta łączy wiedzę techniczną i efekt funkcjonalności oraz dekoracji. Projektuję amatorsko.
Wśród innych moich zainteresowań techniczno-artystycznych znajduje się koronka. W roku 2011 uczestniczyłam w Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej oraz brałam lekcje u artystki w Paryżu. Sztuka haftowania jest dla mnie również interesującą i piękna. Także piękno porcelany nigdy nie było mi obojętne.
Mieszkając we Francji, poznałam literaturę i historię francuską. Moi ulubieni autorzy to Guy Maupassant oraz Emile Zola. Cała historia Francji jest dla mnie tak samo fascynująca. Kultura tego państwa bez wątpienia od zawsze miała duże znaczenie w Europie i na świecie.
Nie sposób nie wspomnieć o koncertach i operach, które słuchałam oraz widziałam. Bywałam w Opéra Garnier, Opéra Bastille, Théâtre des Champs-Elysées, Théâtre du Châtelet oraz Salle Pleyel. Moi ulubieni kompozytorzy to Mahler, Chopin, Paganini, Penderecki.
Grażyna Cluzel, aktywności w koronce klockowej
Grażyna Cluzel, aktywności w koronce klockowej
Grażyna Cluzel, aktywności w koronce klockowej
Grażyna Cluzel, aktywności w koronce klockowej
Grażyna Cluzel, Opera Garnier w Paryżu
Grażyna Cluzel przed Opera we Wiedniu w 1997 roku
Gdy mieszkałam w Paryżu, uczestniczyłam w zebraniach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich we Francji. Z kolei w miasteczku Saint-Germain-en-Laye, w którym żyliśmy z moim mężem Claude Eugène – i co jest pewną ciekawostką, urodził się król Francji Ludwik XIV , jak i również znany francuski kompozytor Claude Debussy– istniało stowarzyszenie związane z umową partnerską pomiędzy tym miastem a miastem Konstancin-Jeziorna w Polsce. Brałam udział w różnych wydarzeniach przez nich organizowanych.
Jestem pewna, że moje doświadczenia, jak i pasje stanowią solidną podstawę do realizacji oraz osiągnięcia celów Fundacji Claude Cluzel.
© 2024 Fundacja Sztuki Claude Cluzel w Polsce. Fondation Art Cluzel en Pologne ( Poland ).
Realizacja: 2EZ. Wykonanie: Proformat. Strona pozycjonowana przez: Pozycjoner SEO.