Fundacja sztuki współczesnej w Polsce we Wrocławiu
promująca młodych artystów, organizująca wystawy oraz warsztaty.

Dojrzałe lata nad Sekwaną

1. Narodziny

Claude Cluzel, dom rodzinny w Saint Germain en Laye, 2012
Claude Cluzel, w swoim kolorowo kwitnącym ogrodzie, kwiecień 2012
Claude Cluzel, wychodzi z domu do ogrodu, Saint Germain en Laye, 2012
Claude Eugène Cluzel, po przejściu na emeryturę w październiku 1981 roku, zamieszkał w domu swoich rodziców w Saint-Germain-en-Laye (kod pocztowy: 78100) 27, boulevard Victor Hugo. Miasteczko to położone jest w regionie podparyskim, w departamencie des Yvelines.
Claude Cluzel, dom w Saint Germain w latach sześćdziesiątych
Znajdujący się tam zamek królewski był świadkiem licznych wydarzeń historycznych m.in. podpisania w 1919 roku traktatu pomiędzy państwami Ententy a Niemiecką Austrią.
Claude Cluzel, zamek w Saint Germain en Laye, 2002

2. Pierwsze lata życia w Rio de Janeiro

Claude Cluzel, na zebraniu Rady Miasta Saint Germain en Laye, 1983
Od 1983 do 1989 roku Claude Eugène Cluzel sprawował funkcję radnego miejskiego w mieście, w którym mieszkał. Merem Saint-Germain-en-Laye w tym czasie był wybrany na drugą kadencję Michel Pericard. Claude Cluzel wchodził w skład Komisji Urbanizmu-Prac-Środowiska-Życia codziennego. Jednocześnie zasiadł w Radzie Dyrekcji przedsiębiorstwa Semager. Jest to firma rozwoju gospodarki mieszanej w Saint-Germain-en-Laye. Miał okazje towarzyszyć dwukrotnie w spotkaniach z ówczesnym prezydentem Francji Jacques Chirac. Często mi wspominał, że ściskał rękę prezydentowi.

Claude Eugène należał do Zrzeszenia Byłych Inżynierów Żelaza i Stali, i jako jego członek brał aktywnie udział w spotkaniach paryskich.
Claude Cluzel, uczestniczy w manifestacji w Saint Germain en Laye, 1984
Claude Cluzel, z innymi radnymi miasta saint Germain en Laye, 1983
Claude Cluzel, na zebraniu Zrzeszenia Dawnych Inżynierów Żelaza, 1990

3. Rodzeństwo

Udzielał się również charytatywnie.

Już w listach z lat 60. XX wieku możemy znaleźć podziękowania od organizacji S.P.E.S. za sumy wpłacone na jej rzecz. Zajmuje się ona m.in. terapią i integracją społeczną osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Claude w okresie emerytury dawał pieniądze na liczne cele pomocy biednym i poszkodowanym. Wśród organizacji przez niego obdarowywanych znajdowały się: Czerwony Krzyż, Secours Catholique, Orpheopolis, TV Liberté, Sauvegarde Retraites, Fondation Abbé Pierre i wiele innych. Jego powiedzeniem było: „Kto biednym daje, Bogu daje”.
Claude Cluzel od lat 60 XX wieku do końca życia pomagał tym którzy byli w potrzebie
Claude Cluzel, trzy z bardzo wielu listów, podziękowania od instytucji charytatywnych
Od czasu swojej pracy w odlewni Pont a Mousson, czyli od połowy lat sześćdziesiątych do końca swojego życia, Claude Eugène Cluzel był kolekcjonerem i wielkim miłośnikiem sztuki współczesnej.

Uwielbiał literaturę, czytał przede wszystkim książki historyczne, filozoficzne, polityczne, no i oczywiście związane z dziedziną krytyki sztuki.

W jego bibliotece na honorowym miejscu znajdowały się dzieła wielkich filozofów greckich, gdyż to dawne starożytne państwo było szczególnym wzorcem dla znającego grekę Claude’a.

Dostawaliśmy codziennie prenumeraty „Le Monde”, tygodniki oraz miesięczniki naukowe i ekonomiczne.

Przy każdej okazji Claude zwiedzał muzea, odbył też liczne podróże. Cenił wykwintną kuchnię i wspaniałe wina francuskie.
Claude Cluzel, i jego książki, reszta to tylko tło,2008
Claude Cluzel, kolekcjoner oderwany od lektury, 2008
Polityka prywatności

© 2024 Fundacja Sztuki Claude Cluzel w Polsce. Fondation Art Cluzel en Pologne ( Poland ).
Realizacja: 2EZ.   Wykonanie: Proformat.   Strona pozycjonowana przez: Pozycjoner SEO.